Trefny Trefniś

Słowo trefny w dawnych czasach, było mocno powiązane z błazeństwem, żartobliwością i kimś kto zachowuje się śmiesznie lub figlarnie. Jest to zupełne przeciwieństwo tego co oznacza dzisiaj czyli rzeczą, która może być nielegalna lub kradziona.

Kim jest trefniś?

Trefniś to inaczej błazen, osoba której zadniem było zabawianie władcy i dworu. W dawnych czasach, zwłaszcza w średniowieczu, trefnisie byli spotykani na dworach królewskich i książęcych. Ich rola nie sprowadzała się jedynie do rozśmieszania. Poprzez swobodę ich wypowiedzi, mogli krytykować w sposób satyryczny władcę i komentować bieżące wydarzenia polityczne.

Prześmiewczo można ich nazwać: doradcami o niecodziennym statusie.

Trefnisie nosili bardzo charakterystyczne stroje, często z wieloma barwami i dodatkowymi łatami o różnej kolorstyce, dochodziły do tego dzwoneczki oraz kapelusze o najdziwnijszych kształtach. Ich zachowanie było satyryczne, a występy obejmowały słowne żarty i sztuczki akrobatyczne na wzór teatralnych.

W dziełach kultury symbolika trefnisia przedstawia mądrość ukrytą pod maską błazna, a czasem również krytykę władzy i norm społecznych. Wyjątek stanowi obraz Stańczyk Jana Matejki, ukazujący zatroskanego nad losem ojczyzny błazna.