Każdy Polak zna słowo Szczebrzeszyn z popularnego polskiego wiersza. Jednakże nie każdy zna jego znaczenie. Dla niektórych jest to zmyślona miejscowość na potrzebę wiersza, ale są również tacy, co wiedzą o jego istnieniu. Trudny wyraz do wymowy nie tylko przez obcokrajowców, ale również Polacy mają z nim problem, czy to z wymową, czy z ortografią. Wypowiedzenie Szczebrzeszyn przez człowieka pod wpływem napoi wysokoprocentowych działa jak wykonanie jaskółki. Swoją popularność Szczebrzeszyn zawdzięcza wierszowi “Chrząszcz” autorstwa Jana Brzechwy. Trudny do wypowiedzenia, stał się najbardziej rozpoznawalnym polskim łamańcem językowym. Uczyliśmy się go już od najmłodszych lat.
Wzmianki o tej miejscowości sięgają X wieku. Pierwsi mieszkańcy Szczebrzeszyna osiedlili się tam około 5 tysięcy lat temu. W 1340 roku Kazimierz Wielki zajął Szczebrzeszyn, oddając go w lenno Jerzemu Narymuntowiczowi. Malownicze miasto, położone w województwie lubelskim. Jego historia jest bogata i ciekawa. Mimo swojej małej powierzchni, ma wiele do zaoferowania- ciekawe i bogato historyczne miejsca.

Turysta na pewno będzie mógł tutaj spędzić przyjemnie czas na łonie natury. Po pierwsze każdy powinien zobaczyć na własne oczy pomnik chrząszcza z wiersza Jana Brzechwy. Odsłonięty w 2011 roku, przynosi popularność miastu. Jest to dwumetrowy owad, który znajduje się w samym sercu – czyli na rynku. Warto również zobaczyć zarówno Zespół Pałacowo-Parkowy Klemensów, jak i Prawosławną Cerkiew Zaśnięcia NMP. Miasto samo w sobie nie ma wiele zabytków. Turyści przyjeżdżają do tego małego miasteczka, aby odpocząć i spędzić czas z najbliższymi na łonie natury.

Skąd pochodzi nazwa? Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie – istnieją jedynie legendy i domysły – od cech mieszkańców, którzy byli kłótliwy, ukształtowania terenu czy ruskiego nazwiska.