W obecnych czasach coraz więcej ludzi odnajduje swoje pasje i przez nie determinuje swoje życie. W taki sposób powstał termin ,,książkara”. Co dokładnie to słowo oznacza i czy bycie książkarą to pasja czy może styl życia? Spróbujmy przeanalizować temat i odpowiedzieć na to pytanie.
Kim jest książkara?
Według Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego, książkara to : „dziewczyna lub kobieta czytająca dużo książek, bardzo lubiąca czytanie”. Jest to również polski zamiennik angielskiego słowa ,,bookworm” , które oznacza osobę, która uwielbia czytać i spędza dużo czasu czytając książki. Myślę jednak, że ten termin oznacza wiele więcej. Książkara to osoba, która swój cały wolny czas poświęca na czytanie książek i jest to nieodłączny element jej życia. Z wielkim entuzjazmem przewraca kolejne strony i w książkach znajduje swoją bezpieczną przystań. Jej światem są kolejni bohaterzy i ich historie ale także rozmowy o bohaterach i ulubionych autorach.
Książkara jako pasja.
Na poziomie pasji książkara to osoba, która uwielbia książki jako sposób na spędzanie wolnego czasu . Czytanie dla niej to przyjemność, odskocznia od codzienności. Czytając znajduje czas dla siebie, wtedy może zanurzyć się w historii i być w innym świecie . Pasja ta rozwija się stopniowo , od jednej książki do kolejnej, aż czytanie staje się nieodłącznym elementem życia. Książkara docenia też wiele innych aspektów czytelnictwa – piękne okładki, wydania specjalne , czy rzeczy związane z książką.
Książkara jako styl życia.
Pasja do książek może przerodzić się w styl życia. Książkary tworzą swoje przestrzenie związane z książkami. Tworzenie biblioteczki i dodawanie kolejnych pozycji, kupowanie gadżetów, które są związane z konkretnymi powieściami , znalezienie własnego, przytulnego kącika, w którym będzie można zanurzyć się w kolejnych powieściach. Jest to także chęć odwiedzenia miejsc związanych z książkami i planowanie wyjazdów by móc przejść śladami bohaterów, o których się czytało.
Bookmedia i początki czytania u wielu osób.
Wiele czytelników w tym książkar zaczęło swoją przygodę z czytaniem od platformy Wattpad, gdzie każdy może publikować swoje utwory za darmo. Dzięki czemu autor danej historii może liczyć na kontakt z czytelnikami , poprzez komentarze przy danych fragmentach rozdziału. Przez to wiele z pozycji wattpadowych zostało wydanych, ponieważ książka była popularna na platformie i wydawnictwo się nią zainteresowało. Tak dla wielu książkar zaczęła się historia z zakupywaniem fizycznych kopii i tworzeniem własnej, domowej biblioteczki. Aktualnie popularne są bookmedia. Ich historia zaczęła się w Stanach Zjednoczonych i wraz z rozwojem czytelnictwa w Polsce pojawiły się również u nas. Jest to głównie Instagram – bookstagram oraz TikTok – booktok. Osoby publikują tam treści związane z książkami i zajmują się ich promocją. Popularne są również współprace z wydawcami. Są to współprace patronackie i recenzenckie. Może o nie napisać wydawnictwo lub to książkara pisze w tej sprawie. Są również nabory, gdzie można się zgłosić do wydawnictwa albo autora o współprace. Może to być współpraca barterowa, kiedy wydawnictwo wysyła książkę w zamian za recenzję na instagramie lub tiktoku. Oprócz recenzji może poprosić o dodanie ulubionych fragmentów, estetyki książki lub motywów, które zachęcą książkary do przeczytania danej pozycji. Są również współprace komercyjne. Polegają one na tym, że wydawnictwo pisze do książkary lub to ona pisze do wydawcy i jest ustalana cena, za promocję książki. Tak więc bycie książkarą to nie tylko czytanie dla siebie, ale w pewien sposób praca, która wywodzi się z pasji.
Książkary- sposoby czytania książek.
Oprócz czytania fizycznych kopii, pojawiła się także możliwość czytania ebooków lub słuchania audiobooków. Jest wiele opcji by to zrobić np. wykupienie subskrypcji na aplikacjach takich jak : Legimi, Empik Go czy Storytel. Można też zakupić czytnik np. Kindle i wtedy jest możliwość czytania także po angielsku, jeśli się wykupi Kindle Unlimited. Dzięki temu książkary mogą czytać lub słuchać w dowolnym miejscu bez zabierania ze sobą książki papierowej.
Targi książki i społeczność książkar.
Targi książki – spotkania, gdzie wydawnictwa mogą wystawić swoje stanowisko oraz zaprosić swoich autorów na podpisywanie książek i spotkania z czytelnikami – książkarami. Niektóre wejścia są płatne jednak często twórcy internetowi mogą ubiegać się o akredytację, dzięki której mogą być na terenie targów w zamian za materiały promocyjne na swoich bookmediach. Dzięki ich organizacji społeczność bookmediów ma okazję się spotkać z autorami, ale również zobaczyć się z osobami poznanymi właśnie przez sociale. Jest to również świetna okazja by poznać kogoś np. stojąc w kolejce do danej autorki czy kupując książki na stanowiskach wydawnictw. Sama jestem tego przykładem. Na targach książki w Warszawie, w maju w 2023 roku, poznałam w kolejce do autorki moją obecną przyjaciółkę. Spotkałyśmy się potem rok później na tych samych targach, gdzie przedstawiła mi swoich znajomych i nikt się nie spodziewał, że również się zaprzyjaźnimy. Mimo dzielących nas kilometrów kontakt mamy do dzisiaj i odliczamy dni do spotkań. Jednak odległość nie ma znaczenia gdy najważniejsi są ludzie i to oni znaczą najwięcej. Targi dają również poczucie przynależności do społeczności. Wspólne stanie w kolejkach, tańce, śpiewanie piosenek związanych z danymi książkami i spotkania z autorkami są najlepszym uczuciem. Warto brać udział w takich wydarzeniach, ponieważ dzięki temu młodzi mogą zaprzeczyć stereotypom, że nie czytamy książek.

Podsumowanie.
Bycie książkarą składa się z wielu rzeczy. To nie tylko czytanie w zaciszu domowym, ale także dzielenie się w bookmediach swoją opinią czy przeżyciami. To również uczestniczenie w targach książki, gdy możemy się poczuć jak w domu będąc ze społecznością osób kochających czytać tak jak my. Odpowiadając na pytanie z początku, bycie książkarą jest pasją ale może być również stylem życia. Najważniejsze jest to, że w tej społeczności nikt tego nie ocenia. Jesteśmy jedną rodziną przeżywającą słowa na papierze.