Atelier to nazwa pomieszczenia stanowiącego miejsce pracy twórczej jednego lub kilku artystów, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, upodobań oraz charakteru wykonywania profesji.

Etymologia
Słowo „atelier” pochodzi z języka francuskiego i w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza: warsztat, studio, pracownia. Słowo weszło do języka polskiego około w XIX wieku, gdy kultura francuska miała znaczący wpływ na życie artystyczne i literackie w Polsce.

Historia
Na początku atelier głównie miał zastosowanie jako warsztat… stolarski. Historia stolarstwa rozpoczyna się w starożytnym Egipcie (XX-V w. p.n.e.). Wtedy zaczęto produkować pierwsze porządne meble. Było to później udoskonalane przez Greków (IX-I w. p.n.e. ), aż w końcu spopularyzowane podczas Imperium Rzymskiego (II w. p.n.e. – III w. n.e.).
W średniowiecznej Francji warsztaty stolarskie zaczęto nazywać „atelier” od starofrancuskiego słowa „astelier”, oznaczającego „stos wiórów drewnianych”. Stolarzy niejako zaczęto postrzegać niczym artystów, ponieważ obróbka drewna na bardzo użytkowy mebel, który dobrze wyglądał potrzebował ogromnej wprawy i zdolnej ręki.
W okresie renesansu rozpoczęło się stopniowe przejście znaczeniowe: od warsztatu rzemieślniczego do warsztatu artysty. Stało się to przez ewolucje statusu artystów, którzy zyskiwali większe uznanie jako twórcy o indywidualnym charakterze. Stolarz jest niejako artystą jednakże malarz, rzeźbiarz czy pisarz to artyści przez duże „A”, którym całkowicie przyznano to ekskluzywne słowo.

Atelier – miejsce, w którym dzieje się filmowa magia
Jak artyści to i też filmowcy. Dokładnie tak, filmowcy również posiadają swój artystyczny warsztat – studio filmowe. Hala zdjęciowa jest potrzebna do nagrania scen wewnątrz np. pewnej konstrukcji lub budynku, który specjalnie na potrzeby produkcji został wybudowany. Te wielkie pomieszczenia przeobrażają się z pustych ścian do ogromnych, czasem aż nierealnych konstrukcji – przede wszystkim studia są chętnie wykorzystywane przez twórców, którzy tworzą ogromne blockbustery jak np. filmy science fiction, super bohaterskie czy fantasy. Przy użyciu wielkich atelier i green screen’ów tworzono piękne światy jak np. lokacje z Władcy Pierścieni czy Star Wars.

Aktualnie hale te (szczególnie w Hollywood) są coraz bardziej eksploatowane wraz z nowym wynalazkiem – sferyczne ekrany ledowe. W czasie rzeczywistym aktorzy mogą odgrywać swoje role w lokacji, w której się znajdują, ponieważ za nimi wyświetlana jest pożądana lokacja. Ułatwia i przyspiesza to bardzo pracę filmowców ale również i nie trzeba spędzać tak dużej ilości czasu w montażowni (gdzie np. trzeba było green screen zamienić na tło oczekiwanej lokacji). Atelier to bardzo szczególne i ważne miejsce dla filmowców gdzie śmiało można powiedzieć, że z aktualną technologią dzieje się tam magia.

A teraz pytanie do ciebie czytelniku. Jeśli jesteś artystą to pracujesz w warsztacie czy w atelier?