Alamakota brzmi prawie jak „Pannacotta” (deser), jednak niestety nie ma żadnego PanaKota, bo kot miał Panią- Alę. Jednakże myślę, że gdyby kot miał Pana to owy pan nazywałby się Woland. Wtedy znane powiedzenie brzmiałoby: „Woland ma kota” i byłoby to logiczne -bo miał -Behemota. Ale co najważniejsze, nie byłoby wątpliwości z odmianą Ali przez przypadki. Bo co gdyby „Kot miał Ale”?
ale co…?
Wtedy ludzie „traciliby głowy” zastanawiając się co kot miał ale…Taki koniec historii nie byłby satysfakcjonujący dla odbiorcy. Myślę, że każdy chciałby wiedzieć jak potoczy się historia kota. Co ten kot miał ale…ALE mu zabrano? ALE zjadł? ALE juz nie ma? Niestety nie jestem w stanie dokończyć tej cudownej historii. Myślę, że każdy powinien wymyśleć swoją własną puentę. Pozostaje jednak dużo pytań, a odpowiedzi brak; Ten kot miał pana czy panią? Jak się nazywał kot Ali? I najważniejsze pytanie: KOT MIAŁ ALE…? ALE myślę, że definitywnie coś lub kogoś MIAU- ten kot.

Dla tych co nie wiedzą:
Elementarz to podręcznik do podstawowej nauki pisania i czytania stworzony pierwotnie przez Mariana Falskiego. Odbiorcą książki są dzieci, więc jest napisana prostym językiem. Wewnątrz podręcznika można było znaleźć takie zdania jak: Agatka pomaga mamie, Miecio obiera na obiad ziemniaki czy nasze słynne powiedzenie: Ala ma kota.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że słynnego zdania: „Ala ma kota”, wcale nie było w pierwszym wydaniu legendarnej książki Falskiego. Zdanie to pojawiło dopiero w wydaniach z lat 30. Co ciekawe, we wcześniejszych wydaniach słynna bohaterka- Ala była właścicielką psa Asa i bezimiennego kota. Elementarz Falskiego służył w polskich szkołach do roku 1974,
Ciekawostka dla Ciekawych
Bohaterką Elementarza była w prawdziwym życiu Alina Margolis, z której mamą przyjaźnił się sam Marian Falski. Kiedy Ala skończyła siedem lat, Falski przyniósł jej w prezencie „Elementarz” z dedykacją, niżej dopisał: „Ala ma kota”.
Alina Margolis w dorosłym życiu została lekarką i brała udział w powstaniu w getcie warszawskim. Ponadto wyszła za mąż za Marka Edelmana-polskiego działacza znanego nam również z reportażu Hanny Krall pt: „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Alina Margolis-Edelman jest autorką książki „Ala z elementarza” w której to opisywała przedwojenne wspomnienia z czasów dzieciństwa. Zmarła w 2008 roku.