Od lat 90. to jedno z najsłynniejszych narzędzi w naszym kraju. Każdy z nas, świadomie czy nie, ma ją w domu, ale czy wiemy skąd pochodzi jej nazwa?
Historia
Trytytka, a właściwie opaska zaciskowa, została wynaleziona w 1958 roku. Wymyślił je inżynier Marius C. Logan. Pierwotnie miała ona zabezpieczać wiązki kabli w samolotach przed ewentualnym przetarciem czy splątaniem. Pierwsze modele były wykonane z metalu, jednak producenci szybko zrezygnowali z tego pomysłu z uwagi na zbyt długi czas produkcji. Następnie producenci postawili na nylon, które zostało głównym tworzywem, aż do dzisiaj.
Jak trafiła do Polski? Skąd wzięła się jej polska nazwa?
Królowa wszystkich warsztatów samochodowych, przypłynęła do Polski w latach 90. Już wtedy jej dystrybucją zajęła się firma, która od 2014 roku nazywa się Trytyt. To właśnie ona nazwała trytytkę trytytką przez jej charakterystyczny dźwięk przy zaciskaniu. Ich niska cena oraz wyróżniająca się nazwa spowodowały wysoką popularność tego narzędzia w naszym kraju.
Ciekawostka
Wbrew powszechnemu przekonaniu, trytytki nie są jednorazowego użytku. Wystarczy jedynie podważenie zapadki i wysunięcie taśmy z zębatką, zamiast jej rozcinania. Zazwyczaj potrzebne jest do tego użycie małego przyrządu takiego jak igła czy mały śrubokręt.
źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opaska_zaciskowa https://trytyt.com/2021/08/05/krotka-historia-trytytki/