Polterabend – trzask porcelany i szkła

Jeśli kiedykolwiek planowałeś lub zastanawiałeś się, jak z ogrodu sąsiada zrobić wysypisko śmieci, to polterabend jest doskonałą okazją, aby wdrożyć ten plan w życie.

Polterabend, czy też inaczej „Polter”, to przedweselny zwyczaj polegający na tłuczeniu porcelanowych oraz szklanych przedmiotów takich jak chociażby: talerze, szklanki, umywalki, butelki czy nawet muszle klozetowe. Jak głosi tradycja, w przeddzień ślubu, tuż przed domem panny młodej, zbiera się cała rodzina, znajomi, przyjaciele oraz sąsiedzi, nawet ci, którzy formalnie nie zostali zaproszeni na wesele, aby hucznie świętować nadchodzącą uroczystość. Już na samym starcie spotkania każdy z gości jest zobowiązany potłuc jak najwięcej porcelanowych i szklanych rzeczy na znak szczęścia i pomyślności przyszłych małżonków.

Po co ten cały hałas?

Według tradycji ludowej tłuczenie szkła symbolizuje pożegnanie przeszłości i dawnych zwyczajów małżonków oraz pełni funkcję rytuału przejścia do nowego stanu społecznego i rodzinnego narzeczonej. Ponadto dawniej sądzono, że hałasy rozbijającej się porcelany, odpędzają złe duchy, co zapewni szczęście, harmonię oraz zdrowie przyszłemu małżeństwu.

Jak wygląda zabawa na Polterabend?

Przedweselny zwyczaj nie posiada sztywno określonych reguł zabawy, wręcz przeciwnie polterabend to wieczór, podczas którego dominuje spontaniczność i bezpośredniość. Nie potrzeba ani specjalnego zaproszenia, ani wyszukanego stroju, liczy się wyłącznie obecność na imprezie u przyszłych małżonków – im więcej gości się zgromadzi, tym lepiej świadczy to o relacjach państwa młodych z rodziną i sąsiadami. Całemu wydarzeniu towarzyszy dobra zabawa, muzyka, rozmaite trunki oraz niemały poczęstunek. W trakcie imprezy składane są również życzenia państwu młodym, a punktem kulminacyjnym każdego wieczoru jest sprzątanie stłuczonej porcelany, które może przybierać różne formy, od tych bardziej tradycyjnych aż po nowoczesne metody. Polterabend to niezwykła uroczystość, która na przestrzeni lat lekko zmienia swoją formę, lecz jeden punkt imprezy pozostaje niezmienny – zabawa do późnych godzin wieczornych.