internet
internet - próba opisania: felietony Zbigniewa Markowskiego o internecie

Software'owe sztuczki

Każdy zaawansowany użytkownik komputera zna cały arsenał software'owych sztuczek. W końcu to proste: hardware - fizycznie istniejący sprzęt (procesor, pamięć operacyjna, dysk twardy i wszystko, co składa się na komputer) może być obarczony wadą: albo to stare, albo niewydolne, albo się zepsuło. Sytuację poprawiamy więc nie poprzez zakup nowego hardware'u, lecz zmieniając software – oprogramowanie mogące uleczyć to i owo w technologicznej chorobie. Można podkręcić procesor lub usunąć złe sektory na dysku. Bezinwestycyjnie, tanio choć zwykle na krótką metę. Sztuczki software'owe mają jednak nie tylko wielką przeszłość, ale także i przyszłość: właśnie przelazły do świata realnego.

W realnym świecie jakiś czas temu okazało się, że z budową autostrad na Euro 2012 nie zdążymy. Hardware zawiodło, ktoś postanowił więc wypełnić lukę przy pomocy sztuczki z oprogramowaniem. W zamian (o czym doniosły media) dostaniemy więc na stosownej stronie internetowej system, który wytyczy nam trasę dojazdu do stadionu. Innymi słowy: witryna powie, jak dojechać na Euro mimo tego, że autostrady nie będą gotowe, gdzie zjechać z drogi głównej, przedostać się boczną i – w ostatecznym rozrachunku – dotrzeć na mecz. Pomysł jest tak odkrywczy, że szkoda byłoby nie wykorzystać go szerzej, proponujemy więc zastosowanie  sztuczki software'owej także w innych dziedzinach działalności państwa.

Sztuczka ze służbą zdrowia
Skoro przychodnie i szpitale mają wieczny problem z obsłużeniem pacjentów (hardware), chyba powinniśmy zastanowić się nad stworzeniem jeszcze jednej strony www. Mechanizm teleinformatyczny mógłby (po wypełnieniu odpowiedniego formularza) doradzać nam, w jaki sposób poradzić sobie samodzielnie. W zależności od udzielonych odpowiedzi dowiedzielibyśmy się więc, że (zamiast zawracać głowę farmaceutom) możemy w potrzebie nazrywać sobie liści babki - w końcu też jest lekarska - względnie utrzeć korzeń mantikory. Dostalibyśmy instrukcję (do wydrukowania) jak za pomocą lewej ręki zoperować sobie prawą rękę narzędziami dostępnymi w każdej kuchni. Oczywiste jest, że przy takim rozwiązaniu konieczne byłoby podniesienie składki ZUS – w końcu system kosztuje. No i jest dla nas.

Sztuczka z wymiarem sprawiedliwości
Skoro hardware nie nadąża (bo system sądownictwa zapchał się jak stary zlew, prokuratorzy na najwyższych stanowiskach obrazili się jedni na drugich, nawet zaczęli strzelać sami do siebie) – możemy otworzyć nową witrynę, gdzie (po rozpatrzeniu przez system konkretnego przypadku) dostaniemy gotowe rozwiązanie. Skrypt można połączyć z bazą przysłów, maksym i porzekadeł takich jak: „dura lex sed lex”, „nosił wilk razy kilka”, „z próżnego i Salomon nie naleje”. Uraczony takim wyrokiem obywatel mógłby już tylko oddać się refleksji nad skutecznością państwa i kreatywnością jego urzędników.

Sztuczka z bezrobociem
Zamiast biernie wpatrywać się w statystyczne słupki i bezproduktywnie narzekać na rynek pracy, funkcjonariusze państwa powinni otworzyć nową stronę internetową, gdzie każdy mógłby znaleźć robotę dla siebie. I to nie byle jaką, ale koncepcyjną i przy biurku (własnym) – przy wymyślaniu różnych sztuczek pod ogólnym hasłem „jak wmówić obywatelowi, że robi się dla niego coś dobrego, lub że w ogóle cokolwiek się robi”. Pensja nie byłaby co prawda zbyt wysoka, ale – nie oszukujmy się – cóż to za praca. Prosimy także o docenienie wysiłków niżej podpisanego, który (choć nie musiał tego robić) – jednak napisał felieton. W końcu mógł zastosować software'ową sztuczkę i podać trzy linki do poradników traktujących o tym, jak stworzyć felieton i zachęcić, żebyście Państwo napisali sobie ten felieton sami. Kierowało nim jednak głębokie przekonanie, że równowaga między software a hardware musi zostać zachowana. Jedno bowiem bez drugiego istnieć nie może, a jeżeli ktoś próbuje nam wmówić, że wystarczy samo oprogramowanie, robi się wówczas z całej sprawy zupełnie inne zjawisko. Ani software, ani hardware. Po prostu hardcore.polecane strony:

Górny Śląsk - warto odwiedzić

Antryj - gwara i kultura Górnego Śląska

Kuchnia Śląska - przepisy

Portal Powiatu Tarnogórskiego

Gwarki - tarnogórska impreza

Kici - kici: kocie sprawy

autor:

autor.jpg
Zbigniew Markowski

poczta elektroniczna
Facebook - G+ - YouTube